rss_feed Latest News

All Teams Schedule: Week of Feb 18 – Feb 24

Feb 19 Boys Varsity Basketball vs. Crescent Valley High School Crescent Valley High School 12:00 am | Lebanon High School Feb 19 Girls Varsity Basketball vs. Crescent Valley High School Crescent Valley High School 12:00 am | Lebanon High School Feb 19 Boys Junior Varsity Basketball vs. Crescent Valley High School Crescent Valley High School

Cheer

Finished 4th in state in the coed small division

Swim Results

200 Freestyle Girls Elizabeth Beck finished 4th in State 200 Freestyle Boys Nico Barbafiera 2nd in State Boys 200 IM Jonathon Yordy 3rd in State Boys 100 Freestyle Nico Barbafiera 4th in State 500 Freestyle Girls Elizabeth Beck 4th in State 200 Freestyle Relay Boys 2nd in State (Yordy,Barbafiera, Torgeson, Charley) 100 Backstroke Drew Charley

Swim State update

200 Freestyle Girls Elizabeth Beck 4th (qualifies for finals)  Isabella Ayala 8th(improved her seed place from 10th) 200 Freestyle Boys Nico Barbafiera 3rd(qualifies for finals) Boys 200 IM Jonathon Yordy 3rd(qualifies for finals) Boys 50 freestyle Dane Torgeson 10th(10th in state not bad for a 2nd year swimmer).  Boys 100 Butterfly Drew Charley 10th(Eye on

All Teams Schedule: Week of Feb 11 – Feb 17

Feb 12 Girls Junior Varsity Basketball at Central High School Central High School 5:30 pm   Feb 12 Boys Junior Varsity Basketball vs. Central High School Central High School 5:30 pm | Lebanon High School Feb 12 Boys Varsity Basketball vs. Central High School Central High School 7:00 pm | Lebanon High School Feb 12

Wrestling Districts

Warriors Finished 2nd overall as team: 106 lb – Tanner Wallace (6th) 113 lb – Rian Howard (2nd – Qualified for State)             Colton Bowman (8th) 120 lb – Andy VanDetta (4th – Qualified for State)              Brayden Burton (6th) 126 lb – Wyatt Richardson

Swim Districts

Here we go; Girls finished 4th as a team and Boy’s 3rd. Girls 200 yd Medley Relay (6th) –     Emma Breshears, Molly Pearson, Emma Squires, Lauren Garber Boys 200 yd Medley Relay (5th)     Austin Must, Tyler Simpson, Carson Killian, Owen Stellbrink Girls 200 yd Freestyle     Elizabeth Beck (4th)  

District Meets

Update: Day 1 District Wrestling . Lebanon currently 2nd in team standings. 106 lb- Tanner Wallace is Consolation Semi- finals. 113 lb – Rian Howard has advanced to Championship match 120 lb – Brayden Burton and Andy VanDetta in Consolation Semi-Finals 126 lb- Wyatt Richardson advanced to Championship match 132 lb – Austin Dalton advanced

All Teams Schedule: Week of Feb 04 – Feb 10

Feb 04 Boys Junior Varsity Basketball vs. Shawnigan Lake School (Other) Shawnigan Lake School (Other) 6:00 pm | Lebanon High School Feb 05 Girls Junior Varsity Basketball at Silverton High School Silverton High School 5:30 pm | Silverton High School Feb 05 Boys Junior Varsity Basketball vs. Silverton High School Silverton High School 5:30 pm

All Teams Schedule: Week of Jan 28 – Feb 03

Jan 29 Boys Junior Varsity Basketball vs. Dallas High School Dallas High School 5:30 pm | Lebanon High School Jan 29 Girls Junior Varsity Basketball at Dallas High School Dallas High School 5:30 pm | Dallas High School Jan 29 Girls Varsity Basketball at Dallas High School Dallas High School 7:00 pm | Dallas High